Unia Europejska w przyszłości chce zabezpieczać dane obywateli przez dodanie zabezpieczeń biometrycznych w dowodach osobistych. Pozwoli, to na lepszą ochronę danych osobowych.

Apel Komisji Europejskiej zakłada, że kraje członkowskie UE obowiązkowo musiałyby uzupełniać dane biometryczne (są to odciski palców, wizerunki twarzy, czy skany tęczówek oka) w dowodach osobistych. Te rozwiązanie ma pomóc ochronić obywateli przed terroryzmem. Działania, które mają doprowadzić do wprowadzenia tych przepisów są prowadzone w trybie pilnym. Niestety szacuje się, że około 80 mln Europejczyków nie posiada dokumentów, które pozwalałyby na taką identyfikację.

Aktualnie dużo osób przekracza nielegalnie granicę używając sfałszowanych dokumentów. Po wprowadzaniu zabezpieczeń biometrycznych odczytanie tożsamości będzie wygodniejsze i łatwiejsze.

Odcisk linii papilarnej już jest masowo stosowany w polskich paszportach. Staje się on także popularny w portalach internetowych, gdyż czytnik odcisku palca znajduje się w coraz większej liczbie urządzeń, a producenci przeglądarek i właściciele portali internetowych powoli wdrażają tego typu rozwiązania. Tradycyjne hasła wyjdą z mody.

Na rynku można także kupić klucz USB, który po podłączeniu do komputera potwierdza naszą tożsamość. Niektóre aplikacje bankowe już wykorzystują ten sposób logowania. Odcisk palca jest łatwy do oszukania. Można go odczytać z każdego obiektu, który dany człowiek trzymał w ręku, a następnie uformować palec z tym odciskiem z żelatyny lub silikonu.

Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab twierdzi, że taki odlew pozwala tylko na oszukanie najbardziej podstawowych czynników. Nowoczesne czytniki nie są podatne na takie sztuczki. Oprócz tego powiedział jeszcze, że biometria ogranicza się do dziesięciu odcisków palców, dwóch tęczówek i jednego wizerunku twarzy. Możliwy wyciek danych może stanowić ogromny problem. Naukowcy z Japonii udowodnili, że, aby pozyskać odcisk palca wystarczy znak “V” dłonią na zdjęciu.

Piotr radzi by nie zostawiać swoich danych biometrycznych, a szczególnie odcisków palców w niepewnych miejscach. Uważa także, że biometria powinna być jedynie dodatkowych, a nie jedynym zabezpieczeniem. Najlepiej jest zabezpieczyć dostęp do konta czy urządzenia hasłem z dodatkowym zabezpieczeniem biometrycznym.

Biometria może być także wykorzystywana do nadużyć, dla służb i cyberprzestępców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj