Za kilka lat w życie wejdzie nowy, szybszy standard przesyłania danych jakim jest sieć 5G. Obecnie dwa miasta w Europie posiadają operatorów, którzy mają w ofercie komercyjny dostęp do tego typu sieci.

5G jest nowym standardem przesyłania danych, który może zrewolucjonizować komunikację między urządzeniami. Sieć ta bowiem potrafi zapewnić przesyłanie informacji 10 razy szybciej niż standard 4G. Oprócz prędkości przesyłania danych będzie można podłączyć więcej urządzeń. Zastosowanie takiej sieci otwiera szerokie pole popisu dla firm, które zajmują się urządzeniami tzw. internetu rzeczy, czyli komunikacji między różnymi urządzeniami.

Jednak 5G będzie stosowane za kilka lat. W Europie ruszyła pierwsza komercyjna sieć tego typu. Operator Elisa uruchomił ją w fińskim mieście Tampere oraz w Talinie.

Z sieci po raz pierwszy skorzystała minister transportu i łączności, Anna Berner podczas wideorozmowy z ministrem gospodarki Estonii.

Na obecną chwile na rynku nie ma smartfonu, który wspiera transfer 5G. Takie urządzenia najwcześniej pojawią się w 2019 roku.

W Polsce sieć ma wejść w życie dopiero w 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj